Wyjazdowe szkolenie Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy Oddział w Gdańsku „Praca pod ziemią: bezpieczeństwo i zdrowie” Śląsk, Zabrze 19-21.04.2024 r.


W dniach 19-21 kwietnia 2024 roku Oddział w Gdańsku Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy zorganizował szkolenie wyjazdowe na Śląsku, w Zabrzu.

Tematem Szkolenia była „Praca pod ziemią: bezpieczeństwo i zdrowie”. W szkoleniu wzięło udział 20 uczestników z województwa pomorskiego.

W trakcie wyjazdu uczestnicy zwiedzili 3 obiekty związane z górnictwem węgla kamiennego. Pierwszym zwiedzanym obiektem była Sztolnia Luiza, gdzie wydobywano węgiel w dziewiętnastym wieku i transportowano go na powierzchnie za pomocą wody płynącej w sztolni, uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z historią kopalni, warunkami pracy górników w XIX wieku, jak również przebyć w łodziach fragment trasy, którą spławiano węgiel.

Drugim obiektem górniczym zwiedzonym przez grupę była kopalnia Guido, której historia również sięga XIX wieku, gdzie wydobycie węgla zakończyło się w latach 70-tych XX wieku.

Kopalnia została przekształcona w Kopalnię Doświadczalną, której zadaniem było testowanie nowych maszyn i urządzeń górniczych. W trakcie zwiedzania uczestniczy szkolenia mogli zapoznać się ze współczesnymi metodami wydobywania węgla, rodzajami maszyn, jak również zagrożeń występujących w miejscu pracy górników.

Pomiędzy wizytami w kopalniach odbyła się sesja naukowa, na której zostały zaprezentowane wykłady dotyczące historii górnictwa i Śląska oraz chorób związanych z pracą w kopalniach węgla kamiennego.

Do wygłoszenia wykładów zostali zaproszeni miejscowi eksperci związani ze Śląskiem: Pani profesor Renata Złotkowska, dr Ryszard Szozda i dr Dariusz Walerjiański.

Atrakcją kończącą drugi dzień szkolenia była możliwość zapoznania się z daniami śląskiej kuchni regionalnej w restauracji Szyb Maciej, która zlokalizowana jest w obiekcie pokopalnianym dawnej kopalni Concordia.

Dzięki gościnności właściciela obiektu p. Zbigniewa Bareckiego Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Górniczego Demex Sp. z o.o. przed kolacją uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia obiektu i wysłuchania informacji o jego historii.

Uczestnicy choć zmęczeni intensywnością szkolenia, wrócili pełni wrażeń i zdobytej wiedzy do swoich codziennych obowiązków. Mamy nadzieję, że Śląsk w przyszłym roku przywita nas równie atrakcyjnie, kiedy spróbujemy zorganizować następne szkolenie wyjazdowe naszego Oddziału PTMP.

dr n. med. Jacek Parszuto
Przewodniczący Oddziału Gdańskiego PTMP